Release 220 vyvolal v řadách komunity značné rozčarování nad charakterem změn, které přinesl. Osobně jsem se rozhodl dopřát si nějaký čas než budu vynášet nějaké soudy a postřehy, ale nyní našel čas promluvit a shrnout vše z mé perspektivy.
Úpravy strážců a bossů
Co říkáš na to, že jsou bossové nyní obtížnější? Hráči, kteří před patchem 220 v klidu zvládali obtížnost pekelná III, musí nyní k jejich zklamání přesedlat na smrtící či pekelnou I.
Ano, musím konstatovat, že mapy (šampioni) a bossové jsou náročnější než bývaly. Nemohu doposud říct zda jsem příznivcem či odpůrcem těchto změn. Pravděpodobně se nepostavím ani na jednu stranu, protože vše má své pro a proti. Použiji proto argumenty na obě strany.
Před tímto patchem nemusela většina hráčů u bossů tolik přemýšlet nad tím jaké schopnosti a kdy budou používat, takže boss na konci dungeonu byl prakticky spíše taková formalitka. Takto je tedy boj s bossem větší a nákladnější výzva, která bude vyžadovat hráčovo důkladnější porozumění herních mechanik.
Na druhou stranu mnozí hráči, kteří třeba před patchem v klidu zvládali pekelnou III jsou nuceni přesedlat na pekelnou I či nižší, kterou budou moct běhat v klidu. Dovedu si představit, že hráče, kteří na své postavě pracovali a nyní vidí tuto změnu, toto zdeptalo, protože si připadají do jisté míry ochuzení zásahem vyšší moci. Nebojím se však, že by se většina z nich na tyto nové poměry nedokázala adaptovat.
Bossům nyní lze mezi 30% – 60% jejich bodů života nasadit ničitel zbroje/odolností a zároveň nemají imunitu vůči negativním efektům. Co si myslíš o této změně?
Tady mi trvalo hodně dlouho než jsem si učinil vlastní názor. Líbí se mi to, že možnost nasadit bossům ničitele dokáže zrychlit tuto fázi bossfightu a vyžaduje to alespoň jistou formu spolupráce mezi hráči. Tím, že je lze například zpomalit si můžeme pomoct u jinak rychlých bossů jako je třeba Arachna, což také není od věci.
Co se týká imunity, tak jednotliví bossové jsou imunní vůči svým elementům. Toto nutí hráče (převážně však mágy) volit různé schopnosti podle toho jakého bosse zrovna jdou. Slyšel jsem, že snažit se upálit Grimmaga na pekelné IV přes ohnivé koule prý není dobrý nápad. Každopádně na téma elementární odolnosti mám hezký příspěvek na blogu. 🙂
Všichni bossové mají nyní své nové vyvolané spojence, co na to říkáš?
Je to zajímavé a proč ne? I když mi skupina celkem zakňourala nad Baerachovými kňoury. (trapný smích)
Který boss ti přijde po patchi nejtěžší a který tě překvapil nejvíce?
Prakticky vzato mohou být všichni bossové těžcí pokud hráči neví čeho se vyvarovat. Mohu v tomto nastínit, že chystám kapitolu v budoucnu, která by se měla problematikou mezisvětů zabývat a všeho s nimi spojeného zabývat.
Osobně mě asi nejvíce překvapila Khalys. Snížení zdrojů o 50% je poměrně znatelné, převážně ale pro wary, kteří s tímto mohou mít problémy občas vyhodit Bojovou zástavu. Na druhou stranu je u Khalys výhoda, že má celkem jasný vzorec chování týkající se jejích teleportací. Překvapilo mne však vysoké množství životů, které ji po patchi dali.
Slyšel jsem, že minibossové a strážci (zvláště regenerující se Khepre) jsou celkem výživní… tedy výdržní. Je to pravda?
Ano, u minibossů je znát, že vydrží více. Doby kdy jsem mohl v klidu položit cihlu na klávesu s ledovou koulí a jít si pro kafe jsou asi dávno pryč, nyní to chce alespoň jednoho ničitele (nejlépe dva). Regenerující se strážci, zvláště na pekelné III jsou opravdu, ale opravdu výdržní. Mnoho lidí může frustrovat, že si strážce regeneruje za sekundu více než mu berou, ale bohužel taková ta hra nyní prostě je a je těžké soudit zda je to dobře či špatně.
Odstranění obchodníků
Co si myslíš o odstranění obchodníků z eventovaných map a mezisvětů? Došlo přitom ale prý k navýšení dropu unikátů z bossů.
Na rovinu musím říct, že jsem proti tomuto kroku pro který se BP rozhodlo. Na jednu stranu je hezké, že se tímto prakticky zvyšuje „vzácnost“ unikátních předmětů jelikož je vše závislé čistě na tom jaké mají hráči štěstí, nicméně jsem byl spíše zastáncem starého modelu, ve kterém i hráči, kteří neměli štěstí, věděli, že mohou případně našetřit měnu (materi fragmenty, drakeny) a vytoužený unikát si po čase farmení koupit.
Je pravdou, že se mi nelíbily ceny unikátních předmětů po R213/214. Ku příkladu zbraň T7 stála po patchi 72k materi, zatímco T6 před patchem stála 112k materi. Pokud by se v budoucnu rozhodli navrátit nákup unikátních předmětů, klonil bych k tomu aby byly použity ceny před patchem 220, ale zvýšené na dvojnásobek své hodnoty což by vedlo k tomu, že by hráči měli důvod farmit, ale měli by zároveň pocit, že unikátní předmět je „zasloužený“.
Co se týká dropu unikátů, tak z toho co jsem vypozoroval a slyšel okolo mě (a zároveň mi padlo), tak mohu konstatovat, že drop unikátních předmětů je o něco málo navýšen, ale přesto si stojím za názorem, že jsem proti zrušení obchodníků.
Myslíš že odstraněním obchodníků za materi došlo k devaluaci této měny?
Toto je trošku ošemetná otázka. Z mnoha stran se nyní setkávám s názorem, že odstranění možnosti nakupovat unikáty způsobilo, že už prakticky není co kupovat za materi, nicméně stále jsou zde zesilující jádra, fragmenty pekelné cesty, obětina. Myslím, že to tak hrozné zase není.
Téma „nováčci“ a jejich znevýhodnění v R220
Nováčci to budou mít teď skutečně těžké, ne? Tím mám na mysli, že si nemohou koupit unikáty, které potřebují na hraní a běhání vyšších obtížností a bossové jsou těžší, čili budou muset čekat na „pomoc“ od silnějších hráčů.
Původně jsem do tohoto tématu nechtěl vůbec zabrouzdávat, protože to vytvořilo poněkud horkou půdu na oficiálním fóru hry (tímto přeji pevné nervy moderátorům). Každopádně se pokusím prezentovat osobní názor na toto téma.
Je pravda, že nováčci to nyní budou mít těžší než před patchem 220, ale na druhou stranu si nemyslím, že je pro ně nereálné vytáhnout se statově nahoru pokud zvolí vhodnou strategii. Pochopitelně můžete namítat, že čerstvý level 55 neví jaká je vhodná strategie, ale já mohu protiargumentovat, že hráč může zkoušet aby zjistil co zvládá, co ještě ne a podle toho volit svou strategii farmení, hraní a zlepšování postavy. Všechno je to o vůli, ale to platí nejenom ve hře.
Dal jsem si tu práci a čas, že jsem sundal většinu svého vybavení, ponechal jsem znalosti za level 30 (orientační level který bych mohl mít jako čerstvá 55) a zkoušel takto jeden den hrát. Při běhání regionálních map s hráči z localu, poté nějaké mezisvěty při otevírání na bolestivé obtížnosti, se dá postupně zlepšovat. Je to náročnější než předtím, to bezpochyby, ale neznamená to, že to nejde zvládnout. Můžete namítat, že jsem starý „mazák“ Drakensangu a vím co a jak zatímco nějaké ucho neví nic, ale nejenom pro ucha (uši?) je tu můj blog, který nastíní možnosti, které můžete dělat. Dá se to, když se chce. 🙂
(tímto kudos micuně za nepřímé vnutknutí inspirace abych to sám vyzkoušel a mohl posoudit o čem mluvím)
Ale, ale… (zakoktání se)… a-le nováčci už neudělají staty tak rychle jako předtím a jsou tedy v nevýhodě! Nespravedlivé, nepřístojné, já si budu stěžovat tatínkovi a ten vám vyhlásí válku!
Hou, hou, hou… (a ne, nejsou Vánoce, je konec července), to je trošku moc emotivního tučného textu, ne?
Ano, nováčci se už nevytáhnou tak rychle jako tomu bylo v rozmezí patchů 213/214 až 219. Máme tu však alespoň možnost náhodného ponkování, které umožňuje poskládat tři až čtyři zlatá očarování rychleji než tomu bylo dříve.
Nikdo netvrdí, že musí mít každý staty poskládané během hodiny či dvou, ale dostatečnou snahou a cílevědomostí toho lze dosáhnout.
Pláště a jejich vytváření
Co si myslíš o nových pláštích síly a střežení, které vyšly? Budou mít nějaký dopad na hru nebo je to pouze „buržoazní přežitek pro smetánku DSO?“
Pokud to budu hodnotit z pohledu arény, tak tam jsou nové pláště, zvláště pláště síly, velmi užitečné, jelikož dokáží opravdu zvednout hodnotu kritických zásahů.
Pokud to budu hodnotit z pohledu PvE, tak zde je na pováženou, zda je do nich nutná investice. Osobně si myslím, že je asi dobré investovat nějaké normální útočné drahokamy do risku, jelikož zvýšená hodnota kritu může udělat poměrně dost, ale zároveň by se do toho neměli pouštět nováčci, neb drahokamy potřebné pro vytváření plášťů mohou lépe využít pokud je vloží do příslušných slotů.
Bylo představeno, že budou jedinečné pláště z bossů, jaké jsou tvé poznatky?
Myšlenka představení nových unikátních pláštů z jednotlivých bossů není špatná. Osobně se mi líbí, že v tomto ohledu chtějí rozšiřovat hru a nabízet nové možnosti. Pokud budou mít nové pláště nějaké zajímavé jedinečné hodnoty, pak se rozhodně rozhodnu je vyzkoušet. Zatím zastávám raději opatrnější přístup a počkám si na novinky až budou uvěřejněny v plném rozsahu.
Kdesi jsem viděl, že pláště síly mají zápornou hodnotu u minimálního zranění. Snižují skutečně zranění?
Zamysleme se nad základní otázkou, chtěli byste nosit plášť, který by vám čtyřikrát snižoval minimální zranění? Jedná se o chybu, která bude snad brzy opravena.
Co si myslíš o celkovém konceptu, že pláště jdou vytvořit pouze za využití drahokamů?
Bylo by hezké, kdyby pláště padaly i běžně na mapě, či šly vytvářet bez potřeby investice drahokamů, nicméně hráči, kteří chtějí ušetřit za drahokamy a sestavit nějaký plášť mohou zvolit cestu většího grindu a farmení 200 přízí na jeden plášť. Po sáhodlouhém zvažování musím říct, že jsem se současnou podobou smířen, nejsem ani jejím obdivovatelem, ani jejím odpůrcem.
Aktuální problémy a žhavá témata
Na oficiálním fóru hry se rozhořela vášnivá diskuze na téma „esence, aneb zvýhodnění déle hrajících hráčů, kteří ji mají od šašků“. Jaký k tomuto zastáváš názor?
Na rovinu musím říci, že jsem hráč, který hrál během doby, kdy byly ve hře šaškové a měl jsem z nich nasysleno docela dost esence, která se však již pomalu ztenčuje. Nicméně i tak zastávám názor, že by ve hře měla být možnost jak získávat esenci formou hraní. Zatímco někteří hráči by chtěli navyšovat drop, já bych byl osobně spíše pro zavedení možnosti ponkování esence, kdy by mohl hráč z nižšího stupně esence vytvořit vyšší za využití nějakých například regionálních surovin (které zatím nejsou tak využity krom surovin na vylepšení drahokamů), slz bohyně či materiálu, který zatím nemá takové využití. Klidně ať je tohoto materiálu potřeba dost a vylepšování esence zabere nějaký čas, ale hráči by takto měli možnost dostat se například k modré a fialové esenci ve větší míře a měli by pocit, že je poctivě zasloužená (stejně jako Zářivá stříbrná esence pro hráče, kteří ji farmí). Nicméně uvidíme co přinese budoucnost, zatím podporuji většinu návrhů v sekci Kreativní koutek na fóru týkajících se úprav esencí a jejich získávání.